top of page

תוכנית התערבות בארגונים לחוזרים ממילואים

 

 

 

 

הצעה לתוכנית התערבות – צמיחה מחדש בעקבות אירועי ה-7 באוקטובר 

 

אירועי השבעה באוקטובר טלטלו ונגעו בכולנו במעגלים כאלה ואחרים. אזרחים רבים גויסו לשירות מילואים לתקופה ממושכת וחלקם אף טרם סיימו שירותם וחזרו למקומות עבודתם. נוצרו  שינויים בתוך המבנה הארגוני: עובדים שנאלצו לקחת על עצמם תפקידים נוספים או ללמוד תפקידים חדשים במקום אלו של אנשי המילואים, אנשי ונשות המילואים שחזרו לארגון ומתמודדים עם אתגרים רבים וכן הארגון עצמו שנאלץ להתמודד עם אתגר קבלתם חזרה לעבודה. 

אנשי ונשות מילואים אשר חוזרים לעבודה בארגון צריכים להתרגל להווייה שונה לגמרי מזאת שחוו ב 30 60 או 100 הימים האחרונים (ואף יותר). המיקוד שהיה להם קודם לכן, במחויבות לארגון ולמשימות שלהם, היטשטש.

 

מה אנחנו מציעים?

במפגשים, המטרה שלנו היא להראות להם דרך אינטראקציות עם הסוסים, שהם לא פשוט ממשיכים בארגון מהמקום בו עזבו למילואים, שהם ב"מקום" אחר והם צריכים לעבור תהליך "התרגלות מחדש".

איך זה נראה לדוגמה:

סוסים ומשתתפים  נעים בחופשיות במתחם של כ 20X40 מטר. הסוסים יכולים להתקרב למשתתף, לא להתקרב אליו, לנוע לעברו או להתרחק ממנו כרצונם. חברי הצוות מזמינים את המשתתף לאינטראקציה עם הסוס, בעודם מתבוננים במתרחש. הצופה המיומן יכול לראות בפעילות זו את דפוס יצירת היחסים של המשתתף. איך הוא יוצר קשר? האם הוא עומד במקום אחד ומחכה או מצפה שהסוס יבוא אליו? האם הוא מתקרב לסוס מהראש, מהצד או מאחור? האם הוא נוגע בסוס ואיפה? האם הוא מתוסכל בקלות? האם הוא כועס על הסוס שלא הגיב? האם הוא מנסה להשתמש בכוח כדי לגרום לסוס לזוז? האם הוא מנסה שיטות שונות? האם הוא פונה לחברי הצוות לעזרה? באינטראקציה הראשונה של משתתף עם סוס, כל מה שקשור לדרכו להתייחס לאחרים בעולמו הופך גלוי. לעתים קרובות, המשתתף יזדהה עם היבט כלשהו בהתנהגותו של הסוס: "הוא בדיוק כמו הבת שלי, הבוס הראשון שלי, אימא שלי, החבר שלי למחלקה......." 

באמצעות מטאפורה מה או מי מייצגת התנהגות הסוס עבור המשתתף,  הצוות עוזר למשתתף להבחין בדרך שלו להיות עם חיה זו, וזה פותח את הדלת לשינויים עדינים בהתנהגותו של המשתתף עצמו. 

 

איך הארגון ייתרם מסדנה כזאת?

 • הפרט ירגיש כי הארגון משקיע בו, רואה אותו, נותן מענה ומעטפת מדויקים לצרכיו – תחושת מחויבות כלפי הארגון תעלה.

 • תפקודו בעבודה ישתפר, הוא יחוש פחות בדידות ועצב עם החוויות שחווה בתקופת המילואים.

 • סדר בתוך הארגון אחרי השינויים שחלו בעקבות חזרתם של אנשי ונשות המילואים. 

 • לארגון יינתנו כלים להתייעלות כצוות, שיפור התקשורת וגישור על הפערים שיצרה התקופה.

 

עם מה אנשי ונשות המילואים מתמודדים?

 • חיילי המילואים שחזרו, מתארים חוויה של אובדן אשר מייצר בדידות עצומה שרק מתחזקת תחת ההרגשה שאין איש שיוכל להבין מה הם עברו והם נשארים בחוויה שהם לבד. חוויה פנימית עמוקה וכואבת של אובדן בית. 

 • פער משמעותי בין המציאות הצבאית לאזרחית - קצב העבודה, משך העבודה והאינטנסיביות שונים, רמת הריגוש ותחושת השליחות שונות. חלקם עזבו משרות ניהוליות או פרויקטים שהקימו מראשיתם. כעת, עם חזרתם לעבודה, נדרשים להשלים את הפער, להתעדכן בכל שהתקדם בלעדיהם, לעיתים ללמוד מחדש, להתמודד עם תחושה ש"המשיכו בלעדיהם".

 

איך סוסים עוזרים "להחזיר" את העובד לארגון?

 • הסביבה הטבעית והלא שיפוטית של הסוסים יכולה לעזור לפתח תחושת ביטחון ורגיעה ותאפשר יצירת אמון באחר, תקשורת בין אישית ונכונות לפתיחות. 

 • באמצעות האינטראקציה בין הסוס לאדם, הוא יכול ללמוד מחדש כיצד לזהות את תחושותיו, לווסת רגשות, לתקשר טוב יותר, לבנות אמון, לשוב לבטוח בעצמו ולהשיג שליטה על חייו.

 • סדר וייעול ארגוני - סוסים חיים בקהילה של עדר עם מבנה מושלם והיררכיה פנימית, בדומה לכל ארגון. העבודה עם הסוסים מאפשרת לשקף לעצמך איזה מנהיג  אתה באמת? 

 • מה מקומך בהיררכיה הארגונית? איזה חבר צוות אתה? ובכלל, מה יעזור לך להגיע לביצועים הטובים ביותר עבורך ועבור הארגון שלך

 • העצמה ושליטה - להתנהל עם חיה ששוקלת 600 ק"ג ויותר היא חוויה מעצימה. היא מזכירה לאנשים שהם יכולים להשפיע על סביבתם. 

 

הצוות-

דפנה שוורץ - מאמנת אישית ומנחת קבוצות, מפתחת שיטת "סוסים מובילים שינוי" בישראל. בוגרת MA בחינוך, ו-BA בפסיכולוגיה וחינוך, הסמכה בטיפול באמצעות בעלי חיים, , מדריכת רכיבה מוסמכת. בעלת הסמכה בשיטת:EAGALA לפיתוח אישי וקבוצתי בשילוב סוסים, והסמכה מיוחדת לעבודה עם ארגונים ממרכז INNOVATIVE HORIZONS בטקסס ארה"ב.

ורד סוקול שמיר - מטפלת באמנות (טיפול בהבעה ויצירה M.A.) ופסיכותרפיסטית אינטגרטיבית , ניסיון בבריאות הנפש והתמחות בתחום הטראומה. הכשרה בפסיכותרפיה עם סוסים בשיטת EAGALA לפיתוח אישי וקבוצתי. בעלת קליניקה פרטית באורנית.

סיגל אבן עזרא  - פסיכולוגית קלינית, עוסקת בטיפול נפשי, טיפול פסיכו-דינאמי וטיפול פסיכולוגי. מטפלת בפוביות (פחדים), פוסט טראומה, קשיים בזוגיות וקשיים במיומנויות חברתיות.

איציק הורביץ - בוגר מכללת וינגייט בקורס מדריכי רכיבה טיפולית, בוגר קורס מדריכי רכיבה מערבית, בעל הסמכה בשיטת EAL – Equine assisted learning במודל "סוסים מובילים שינוי", בעל הסמכה בפיתוח אישי וקבוצתי בשילוב סוסים, בוגר קורס הנחיית קבוצות בנושא ארגוני, אימוני טיפולי והדרכה. בוגר קורס אילוף סוסים.

נטע שוורץ – רכזת ארגונית במרכז E&D  "סוסים מובילים שינוי". בוגרת B.S.W בעבודה סוציאלית, ניסיון בתחום בריאות הנפש ושירות צבאי כקצינת נפגעים בחיל השריון.


פרטים נוספים-

מקום: חוות E&D במושב אביאל.

משך הסדנה: 6-12 מפגשים (שעתיים כל מפגש).

מספר משתתפים: עד 15 משתתפים.

ליצירת קשר:

דפנה- 0504764353

נטע- 0523239636

=

bottom of page