top of page

תוכנית לתמיכה בחיילים באמצעות טיפול בסיוע סוסים 

ea8.gif

עבודה בשיתוף פעולה תחת מגבלות...

אירועי השבעה באוקטובר טלטלו ונגעו בכולנו במעגלים כאלה ואחרים: חיילות, חיילים, לוחמים ולוחמות בגזרות השונות, תומכי לחימה ומשרתי סדיר וקבע אשר איבדו קרוביהם.

מה אנחנו מציעים?

אנחנו מציעים התערבות בשעת משבר שהיא טיפול תמיכתי קצר מועד. מטרת  ההתערבות היא להעצים את הפרט, את קבוצת השווים תוך חיזוק ההגנות והמנגנונים ההסתגלותיים, כך שניתן יהיה לשוב לרצף חיים תקין ולתפקוד יום יומי מהר ככל שניתן. ההתערבות בשעת משבר באה לסייע ליחיד ולקבוצה לבסס מחדש תחושות של שליטה ושל איזון תוך חיבור ל"כאן ועכשיו." (לפי קופר-קיסרי,  2024).

ובאופן ישיר יותר, אנחנו מציעים תהליך לבנייה וגילוי מחודש של החוסן הנפשי שהתערער כתוצאה מחשיפה לטראומה.

חשוב להדגיש: העבודה לפיתוח חוסן שאנחנו מציעים חשובה כתמיכה בהתמודדות עם משבר, אולם אינה מהווה תחליף לטיפול ב-PTSD. במקרים כאלה יש לפנות ולהיעזר במתודות ממוקדות לטיפול בטראומה כמו CBT, CPT, EMDR ,SEE FAR CBT ו-PE.

 

למה תמיכה בחיילים עכשיו?

כי רמת התפקוד שלהם ירדה. כי הם מתקשים להתגבר על הפער בין הפעילות המבצעית ליציאה הביתה. כי הם מוצאים את עצמם זועמים על דברים שפעם רק קצת הרגיזו אותם.

כי הם חיילים פחות יעילים כשהם חווים ירידה בחוסן הנפשי.

 

איך תמיכה בחיילים עכשיו תייצר שינוי חיובי?

  • החייל ירגיש כי הצבא משקיע בו, רואה אותו, נותן מענה ומעטפת מדויקים לצרכיו.

  • הוא יחזיר לעצמו את היכולת להשתמש בחוסן הנפשי שלו וכך למנוע התפתחות של PTSD

  • לחיילים יינתנו כלים להתייעלות, שיפור התקשורת וגישור על הפערים שיצרה התקופה.

 

איך סוסים עוזרים?

  • חברות ללא שיפוטיות - סוסים לא שופטים, עומדים כעד שקט, מקבלים אותנו כמות שאנחנו. עבור אלה ששורדים טראומה, חוסר השיפוטיות הזאת משחררת. היא מאפשרת להם להיות פגיעים ללא פחד או דחייה.

  • העצמה ושליטה - להתנהל עם חיה ששוקלת 600 ק"ג ויותר היא חוויה מעצימה. היא מזכירה לאנשים שהם יכולים להשפיע על סביבתם. עבור אלו שחוו חוסר אונים במהלך הטראומה, השליטה החדשה הזאת מייצרת שינוי.

  • כאן ועכשיו – סוסים חיים בכאן ועכשיו. הם מגיבים להתנהגות שלנו בזמן נתון ומגיבים לה. כל שינוי בהתנהגות שלנו, או בתחושות שלנו, ייצר תגובה שונה אצל הסוס. כך החייל יוכל לבנות מחדש את החוסן שלו ולבחון בזמן אמת אם הצליח.

 

הצוות:

דפנה שוורץ - מפתחת שיטת "סוסים מובילים שינוי" בישראל. בוגרת MA בחינוך, ו-BA בפסיכולוגיה וחינוך, הסמכה בטיפול באמצעות בעלי חיים, מאמנת אישית ומנחת קבוצות, מדריכת רכיבה מוסמכת. בעלת הסמכה בשיטת:EAGALA  לפיתוח אישי וקבוצתי בשילוב סוסים, והסמכה מיוחדת לעבודה עם ארגונים ממרכז INNOVATIVE HORIZONS בטקסס ארה"ב.

ורד סוקול שמיר - מטפלת באמנות (טיפול בהבעה ויצירה M.A.) ופסיכותרפיסטית אינטגרטיבית ("הגל החדש" במרכז הבינתחומי הרצליה) , עובדת עם משפחות ומבוגרים בגישה אינטגרטיבית מבוססת תאוריית התקשרות וטיפול חווייתי דינמי מואץ (AEDP). ניסיון בבריאות הנפש והתמחות בתחום הטראומה. הכשרה בפסיכותרפיה עם סוסים בשיטת EAGALA לפיתוח אישי וקבוצתי. בעלת קליניקה פרטית באורנית.

איציק הורביץ - מגיע מהתחום העסקי והארגוני, בוגר מכללת וינגייט בקורס מדריכי רכיבה טיפולית, בוגר קורס מדריכי רכיבה מערבית, בעל הסמכה בשיטת EAL – Equine assisted learning במודל "סוסים מובילים שינוי", בעל הסמכה בפיתוח אישי וקבוצתי בשילוב סוסים, בוגר קורס הנחיית קבוצות בנושא ארגוני, אימוני טיפולי והדרכה. בוגר קורס אילוף סוסים.

נטע שוורץ – רכזת ארגונית במרכז "סוסים מובילים שינוי". בוגרת B.S.W בעבודה סוציאלית, ניסיון בתחום בריאות הנפש ושירות צבאי כקצינת נפגעים בחיל השריון.

 

פרטים נוספים:

מקום: חוות E&D במושב אביאל.

משך הסדנה: 6 מפגשים

מחיר לסדנה: משולב תרומות והקצאה של משהב"ט

bottom of page